Rijeka Gateway

Doprinos Goran Graditeljstva u projektu Rijeka Gateway.
Vlada Republike Hrvatske u partnerstvu s Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj (IBRD) pokrenula je Rijeka Gateway projekt kao sveobuhvatnu obnovu riječkog prometnog pravca i obalnog prostora. Riječ je o najopsežnijem projektu od osnutka Republike Hrvatske, koji ima za cilj modernizirati luku i unaprijediti infrastrukturu kako bi hrvatsko gospodarstvo postalo dinamičnije i konkurentnije.
Na temelju Ugovora o jamstvu potpisanog 12. srpnja 2003. između Republike Hrvatske i IBRD-a, te Ugovora o zajmu između Lučke uprave Rijeka, Hrvatskih cesta i Hrvatskih autocesta kao zajmoprimaca i IBRD-a, osigurana su sredstva za provedbu projekta. Ukupna vrijednost prve i druge faze lučke komponente projekta iznosi 187 milijuna eura, od čega 144 milijuna pokriva zajam Svjetske banke, a preostalih 43 milijuna čine domaća proračunska sredstva.
U studenom 2021. godine, APM Terminals (51%) i Enna Logic (49%) potpisali su koncesijski ugovor za projektiranje, izgradnju i upravljanje suvremenim kontejnerskim terminalom Rijeka Gateway na sjevernoj obali Jadrana u Hrvatskoj. Rijeka Gateway će se razvijati u dvije faze, pri čemu se završetak prve faze očekuje u drugom kvartalu 2025. godine. Ukupna ulaganja Maerska, Enna Logica i Rijeka Gatewaya u Hrvatskoj tijekom obje faze premašit će 380 milijuna eura.

Nakon dovršetka, terminal će imati pristanište dužine 680 m, s godišnjim kapacitetom od 1.055.000 TEU-a, te će moći primati brodove kapaciteta do 24.000 TEU-a. Terminalom će se upravljati pomoću daljinski upravljane električne opreme za rukovanje kontejnerima, u skladu s ambicioznim planom dekarbonizacije APM Terminala i konceptom Terminala budućnosti.
Terminal će imati učinkovitu i pouzdanu željezničku vezu s unutrašnjosti, povezujući Rijeku ne samo s ostatkom Hrvatske nego i sa širim područjem Srednje Europe. Uz izvanredne nautičke kapacitete, ova će povezanost pomoći Rijeka Gatewayu da se pozicionira kao ključno prometno čvorište za širu regiju.
Rijeka Gateway i modernizacija željezničke infrastrukture predstavljaju najveći nacionalni projekt Hrvatske. Ovaj projekt će potaknuti poslovne prilike i ubrzati gospodarski rast ne samo u logistici, već i u svim uslugama i industrijama. Terminal će otvoriti značajan broj radnih mjesta, uz dodatne poslove koji će se posredno otvoriti kroz operacije terminala.
APM Terminals i ENNA čine snažno partnerstvo s dokazanim iskustvom u terminalskim i intermodalnim operacijama. Grupa Energia Naturalis jedna je od najbrže rastućih tvrtki u Hrvatskoj i regiji. Vlasnici lučkih, željezničkih i skladišnih objekata, Grupa se pozicionirala kao sveobuhvatan i integriran logistički operater u regiji.
Budući terminal bit će dio globalne mreže APM Terminala, dok će koristiti znanje Enne o lokalnom tržištu u Hrvatskoj. ENNA Grupa i APM Terminals dijele iste vrijednosti i poslovnu viziju. Zajedno vjeruju da će ulaganje u Rijeka Gateway postaviti temelje za daljnji rast i održivost lučkih operacija i logističkog sektora u Rijeci i Republici Hrvatskoj.
Fotografije preuzete sa: https://www.facebook.com/reel/358560673784346