Kamenolom Mrkovac je sastavni dio poslovne grupe Mi-Teh Mihelčić Tehnika, koji je počeo s radom 2005. godine na eksploatacijskom polju Mrkovac.
Eksploatacijsko polje Mrkovac smješteno je u Primorsko-goranskoj županiji, 7 km od grada Delnica, tj. 6 km od Mrkoplja, na nadmorskoj visini od 873 do 1020 m, što ga čini najvišim kamenolomom u Hrvatskoj.
Veličina eksploatacijskog polja Mrkovac iznosi 19,80 ha, od čega je 8 ha u služnosti, a 7 ha u privatnom vlasništvu s odobrenim rezervama površinskog kopa na 15 ha.
Kamenolom Mrkovac proizvodi tehničko-građevni kamen iz stjenskog masiva dolomit IV skupine. Kamen/materijal se koristi za:
- izradu betona i armiranog betona,
- izradu asfaltne mješavine lakog i vrlo lakog razreda prometnog opterećenja,
- izradu tamponskih slojeva,
- izgradnju gospodarskih i šumskih cesta,
- izradu staklene vune.
Osim agregata za beton i asfalt, kamenolom Mrkovac nudi široku paletu proizvoda kao što su različite vrste lomljenog kamena i kamenih blokova.
U samom kamenolomu radi 18 stručno osposobljenih djelatnika, a godišnja proizvodnja iznosi oko 400.000 tona materijala.
Prema projektu, kamenolom će imati 10 etaža, a visina etaža je 15 m. Preostale rezerve kamenoloma iznose 4.200.000 m³ materijala.
Proizvodnja se odvija u 3 faze: primarno, sekundarno i tercijarno drobljenje i oplemenjivanje materijala. Za primarno drobljenje i oplemenjivanje materijala zadužena je udarno-rotaciona drobilica, za sekundarno dva konusna mlina, a za tercijarno vertikalni udarni mlin. U proizvodnji se koristi 4 vibro sita, 4 usipna koša, 5 dozatora i više transportnih traka kojima se materijal prenosi tijekom proizvodnje.
Proces proizvodnje je kontroliran i certificiran od strane nadležnih tijela.
Kamenolom je opremljen damperima, rovokopačima, utovarivačima, bušilicama i raznim drugim strojevima potrebnim za maksimalno iskorištavanje proizvodnje. U sklopu kamenoloma nalazi se i mjesto za održavanje, servisiranje i popravljanje strojeva.
Godine 2017. postojeće postrojenje zamijenjeno je novim, većeg kapaciteta i produktivnosti za 30%, s električnom energijom kao pogonom.